Firmy chustowe oferują swoje produkty w wielu rozmiarach. Najpopularniejszym rozmiarem jest długość 4,6. Z tego rozmiaru przeciętny chustujący wykona większość wiązań. Długość ta pozwala na posiadanie tylko jednej chusty przez cały okres noszenia. Jednakże, jeśli chustoszał owładnie również was i chcecie kupić kolejną chustę, warto zastanowić się nad rozmiarem, który da Wam największy komfort noszenia i będzie dopasowany do wiązania, które najczęściej używacie.

Jakoś tak się przyjęło, że firmy produkujące chusty do noszenia przyjęły rozmiarówkę w oznaczeniu liczbowym 2-8. Jaka długość chusty kryje się zatem pod tą nomenklaturą?

 • rozmiar 2 – 2,8m
 • rozmiar 3 – 3,2 m
 • rozmiar 4 – 3,6-3,8m
 • rozmiar 5- 4,2 m
 • rozmiar6 – 4,6-4,8m
 • rozmiar 7- 5,2m
 • rozmiar 8 – 5,8m

Niektóre firmy przyjęły rozmiarówkę przypominającą tę odzieżową S, M, L. Jednak tu niestety nie ma reguły. Zazwyczaj pod rozmiarem S kryje się długość 3,8m, ale spotkałam też, iż S oznaczało 4,2m.

Ktoś kiedyś obliczył, że chustę można zawiązać na 150 sposobów. Nie wstydzę się przyznać, że nie znam tych wszystkich sposobów motania. Ba! Nie potrafię wiązać nawet połowy z tej liczby. Powiem więcej: Lepiej jest nauczyć się jednego, czy dwóch wiązań porządnie niż dziesięciu byle jak. I nie trzeba mieć kilku chust w szafie. Sama mogłabym mieć jedną. No dobra dwie, żeby w razie konieczności prania mieć jedną w zapasie. Problem jest tylko taki, że jeszcze nie wiem, które to są te dwie 😉

Jeśli chustoszał was omotał na dobre i planujecie budować stosik, to przydatna może być dla was poniższa tabelka, w której wypisałam najpopularniejsze wiązania i potrzebne do nich długości chust. Rzecz jasna nie jestem w stanie wypisać w niej wszystkich rodzajów wiązań, wiele z nich posiada też liczne modyfikacje, stąd proszę o wyrozumiałość. Pozwoliłam sobie ominąć w tabeli rozmiar 8, ponieważ jest on zazwyczaj tkany na specjalne zamówienie i niezwykle rzadko używany.

bez tytułu1

 

A tutaj obrazowe przykłady niektórych wiązań:

siodelko z pentelka siodełko z pętelką

plecak prosty plecak prosty

2x podwójny X

kieszonka  kieszonka

plecak z koszulka plecak z koszulką

plecak z wezlem pod pupa plecak z węzłem pod pupą

wykonczenie tybetan plecak prosty z wykończeniem tybetańskim

kangur kangurek

 

 

5 thoughts on “Jaki rozmiar chusty potrzebuję?

 1. Świetna ściąga, wczoraj z Dominikiem motaliśmy się różnie i mierzyłam ogony, żeby wiedzieć na jaką krótszą długość mogę sobie pozwolić, jak mi coś wpadnie w oko 🙂

 2. Witam mam na imię Agata i jestem mamą dwóch pociech. Od kąt dowiedziałam się że jestem w ciąży zaczęłam poszukiwać chusty , czytam i czytam ale im więcej informacji tym mniej wiem. Niestety mieszkam w mieście gdzie chustowanie jest czym kosmicznym nie znam żadnej mamy która by motała i nie mogę się nikogo poradzić. Może Pani by mi pomogła wybrać coś konkretnego córeczka ma dwa miesiące i waży 5kg a ja noszę rozmiar 38.Coś z czym ze poradzę i nie nadszarpnie mojego budżetu
  Będę wdzięczna za pomoc
  Pozdrawiam Agata

  • Rozmiar chusty, jaki Pani potrzebuje to 4,2-4,6m. Proszę szukać wśród polskich firm, np. Natibaby, Lenny Lamb, Little Frog, Panda Bejbi. Cena nowej chusty oscyluje średnio wokół 160-190zl. Warto rozejrzeć się również za chustą używaną. One nie tracą na swojej nośności, a ceny zaczynają się od 90zl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website