Był wpis o długościach chusty i jej przydatności do wykonania konkretnych wiązań. Był wpis o znaczeniu domieszek różnych materiałów w chustach. To pora na wpis o grubości chusty! 🙂

No właśnie. Czy już sama znajomość długości oraz materiału z jakiego wykonana jest chusta nie wystarczy, aby kupić DSC_0083chustę idealną? W moim odczuciu nie. Warto znać również gramaturę chusty. Gramaturę, czyli co? Gramatura to nic innego jak waga 1 metra kwadratowego materiału, z jakiego została wykonana chusta. Producenci dość często podają wagę chusty przy opisie oferty sprzedażowej, np. 195 g/m2, 250 g/m2, 320 g/m2…. Jeśli natomiast kupujemy chustę na rynku wtórnym i sprzedający nie wie, jaką grubość ma chusta, to mamy trzy wyjścia:

  1. Sprawdzić sobie gramaturę na stronie producenta
  2.  Sprawdzić sobie gramaturę w bazie chust wypustowych na Woven Wraps Database, Slingofest lub Babywraps Database
  3. Obliczyć sobie samemu. Wówczas wagę całej chusty dzielimy przez jej pole powierzchni

Aby uprościć opis postanowiłam podzielić sobie wagi chusty na trzy grupy: chusty cienkie, chusty średnie oraz chusty grube. To zaczynamy!

chusty cienkie

Pamiętajcie jednak, że powyższy podział wraz z opisem jest dość subiektywny, a granice wagowe nie są sztywne. Wykonałam go na podstawie własnych ponad 3-letnich doświadczeń w pracy z chustą. Każdy z Was ma prawo mieć inne zdanie na temat grubości chusty. Dla jednej osoby 230 g/m2 będzie oznaczało chustę cienką, dla innej już średniej wagi.

Przed kupnem (nowej/ kolejnej) chusty warto odpowiedzieć sobie na pytania:DSC_0060

  1. Dla kogo potrzebuję chustę (noworodek/dziecko starsze)?
  2. Jaki typ wiązania będę z niej wykonywać?
  3. Na jaką porę roku?
  4. Jakie są moje umiejętności wiązania?

smokiPrzypomnę również maksymę, jaką podzieliła się ze mną jedna doświadczona chustonoszka, kiedy to byłam na początku swojej drogi chustowej:

Najlepiej noszą i wiążą się TWOJE ulubione chusty. Niezależnie od składu i grubości.

I jakieś ziarno prawdy w tym jest. Warto posłuchać dziecka. Ono dużo wam powie- w jednych chustach układa się jakby lepiej, szybciej zasypia, nie wierci się podczas wiązania, śmieje się na sam widok chusty… Są chusty, z którymi dogadujemy się od pierwszego motania, a są takie, które mimo iż przecudnej urody, za żadne skarby świata nie chcą z nami współpracować, a innych noszących cieszą. Tak już jest. Dla każdego coś miłego 🙂

2 thoughts on “Dobrze znać gramaturę chusty

  1. Całe życie się człowiek uczy! Wiesz, ze nie wpadłam wczesniej na to, ze wełna może nie być wskazana dla atopików! Fakt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website